Notariaalne järelmaks – mis see on?

Notariaalne järelmaks on turvaline võimalus kinnisvara ostmiseks või müümiseks ostjatele, kellel pole võimalik laenuandjalt laenu saada või kui ostjal ei ole täies mahus kohe objekti eest tasuda. Sisuliselt on tegemist võlaõigusliku ostu-müügilepinguga, ehk siis “Saad omanikuks tingimusel, et tasud raha vastavalt kokkuleppele,” tüüpi ostu-müügileping.

​Järelmaksu täpsemad tingimused on tehingule eelnevate läbirääkimiste teel saavutatavad. Tavapärane tehingu sõlmimisel notari deposiitkonto kaudu makstav sissemaks on vahemikus 20%-60% – peamine on, et see näitab ostja finantsdistsipliini ning maandab ka müüja riski. Siis läheb juba üle ka valdus.

Notariaalse järelmaksu lepinguga on kaitstud mõlemad tehingu osapooled – ostja saab kindluse, et ta saab maksegraafikut täites tulevikus objekti täieõiguslikuks omanikuks ning müüja kindluse, et kuni lepingut täidetakse, kas objekt on tagatisena tema omandis või siis on müüja kasuks lepingu objektile seatud hüpoteek.

Intressi % on samuti osa läbirääkimiste protsessist. Meie soovitame 13. kuumakse süsteemi – paigas intressi asemel tuleb 1 lisa kuumakse iga järelmaksu aasta eest intressiks (nt kui järelmaks 4a siis intressiks 4 kuumakset lisaks). Ehk siis mida lühem aeg, seda vähem peab juurde maksma. Ennetähtaegse maksmise puhul summa ei muutu, aga ka ei kaasa ka mingit trahvi.

Notariaalses järelmaksu lepingus on soovitatav kirja panna kõik objektiga seotud eritingimused, näiteks mis ajast ja mis mahus võib ostja järelmaksu perioodi jooksul remonditöid teha, ning lepingu lisades allkirjadega kinnitada ka maksegraafik. Lisaks tuleks kokku leppida see, et mis saab juhul kui ostja või müüja lepingut ei täida või rikuvad seda suures mahus. Üheks variandiks on vastastikune trahv lepingu tingimuste rikkumise eest, aga on ka alternatiive, näiteks võib kokku leppida, et lepingu ennetähtaegse lõpu korral jäävad igakuised maksed üürina müüjale.

Näiteks 10 000€ kinnistu ostu puhul on võimalik järgmine järelmaksu lahendus: sissemakse 40% ostusummast ning järelmaksuperiood on 24 kuud. See tähendab 10 000€ x 0,4 = 4000€ sissemakseks. Ülejäänud 10 000€ – 4000€ = 6000€ jagatakse ära 24 kuu peale, mis tähendab 6000€ / 24 kuud = 250€ suurust igakuist makset. Perioodi lõppu lisandub kokkuleppeline intress.

Comment on this FAQ