Mõttelise osa müük

Kui kinnistut tervikuna ei saa või ei taha müüa, on mõistlik soovitud osa mõttelise osana müüa.

Mõttelise osa ost-müük tähendab seda, et kinnistust müüakse plaanimaterjali alusel mingi konkreetne osa. Näiteks kui ühes katastriüksuses on koos põld, mets ja maja, siis on mõttelise osana võimalik kõik kolm osa erinevatele ostjatele müüa. Juriidiliselt jäävad mõtteliste osade omanikud kaasomanikeks kuni mõõdistustööde lõpuni.

Mõttelise osa ostu-müügi tehingut teeb notar. Lisaks mõttelise osa ära märkimisele seatakse ka kasutuskord, mis tähendab, et lepitakse näiteks kokku, et igaüks tohib oma soovide järgi oma mõttelisel osal majandada, aga teiste osade kallale minna ei tohi. Samuti lepitakse kokku selles, millal kinnistu reaalosadeks ehk eraldi katastriüksusteks mõõdetakse ning millal kaasomand lõpetatakse, ehk millal iga ostja oma osa peremeheks saab. 

Mõttelise osa müük on hea juhul, kui on rahade kättesaamisega kiire ja ei jõua maamõõtmistööde lõppu ära oodata. Seda kasutatakse palju ka siis, kui soovitaksegi ühest tervikust mitmeid osasid müüa ning kui kõigile osadele on ostjad olemas, siis kinnistu ühe hooga lahku mõõta.

Comment on this FAQ